Sommelier - חבורת היין ביקב אלונה

חבורת היין ביקב אלונה
  

שתף:

לפתיחת עונת ביקורים נוספת של חבורת חובבי היין שלנו ביקבי ישראל, בחרנו לשוב ולבקר ביקב אלונה, בו בקרנו לפני כשלוש שנים, ביקור אשר השאיר טעם טוב ועורר סקרנות לגבי התפתחות היקב במהלך השנים. ואכן, לא התאכזבנו. חזרנו אל יקב אשר נשאר שקט וצנוע כבעבר, אך עם התקדמות משמעותית ביותר באיכות יינותיו, יחד עם חום והתלהבות של בעליו. נהנינו מאירוח לבבי, הסברים מעניינים, טעימות יין מגוונות וכיבוד הולם, מפגש נעים ומכובד. יקב אשר נעים לשוב ולבקר בו.
 יקב אלונה הוקם בשנת 2001 על ידי שני חברים מתקופת השרות הצבאי, אלי אזולאי, המתגורר בישוב מאז ומתמיד ואף כיהן במשך שני עשורים, כראש המועצה המקומית, דור שני למגדלי ענבים לתעשיית היין, ופרופסור מיכאל רבאו, כירורג במקצועו, ורעיותיהם פאני אזולאי וד"ר אילנה רבאו, רופאה גניקולוגית. המטרה שהציבו לעצמם היזמים, הייתה ליצר יין איכותי אשר יבטא את מאפייני המקום, מכרמי היקב בלבד, בכמות מוגבלת אשר תאפשר פיקוח על האיכות מהכרם ועד לבקבוק.
 


אלי אזולאי, דור שני למגדלי ענבי יין

היקב נמצא בגבעת נילי באזור גבעות...

November 2, 2016

מה הרקע שלך ואיך הגעת לתחום היין?

משפחות רבאו ואזולאי התאחדו סביב אהבתם ליין. זוג הרופאים, אילנה רופאת הנשים ומיכה המנתח מצאו בעשיית היין מפלט קסום מקצב החיים המתיש של עולם הרפואה. בני הזוג אזולאי, פאני ואלי, שהיה במשך שנים ארוכות ראש מועצת אלונה, הגשימו חלום – ליצור יין מהענבים אותם הם מגדלים באהבה במשך שנים רבות.

על צוות הייננים:

אילנה רבאו – פרידמן – בוגרת קורס cellar master במכללת תל חי.

מיכה רבאו – בוגר קורסים לעשיית יין אצל היינן ברי ססלוב.

אלי אזולאי – בוגר קורס cellar master במכללת תל חי.

שלושת הייננים ממשיכים כל העת בלימודיהם, בקריאה ועשייה ביקב ובסיורים ביקבים ברחבי הארץ והעולם.

בנוסף, היקב נעזר בהדרכתו של היינן המדופלם יותם שרון.

מתי נוסד היקב ומה יחודו?

היקב נוסד בשנת 2001, חזון היקב הוא לייצר "יין אזורי – אלונה" – איכותי, בעל אופי ייחודי וידידותי לכל חיך.

עם מי היית רוצה לשתות כוס יין, ואיזו?

עם בארי ססלוב, סוביניון בנלק ניוזלנדי.

האם אתם מגדלים ענבים או קונים מכרמים?

לאזור אלונה "טרואר" ייחודי המורכב מקרקע ומיקרו אקלים בעלי מאפיינים מקומיים המענ...

January 14, 2015

בציר 2012

היקב ממוקם בגבעת ניל"י, אחד מאזורי היין הקלאסיים שלנו, כלומר אזור בנימינה-זכרון. אולי לא רמת הגולן או גבעות יהודה, אבל מקום שממנו אפשר להוציא גם דברים טובים.

וזו בדיוק כוונתם של אזולאי את רבאו: לייצר יין רק מענבים שלהם ומהסביבה שלהם. יין אזורי מענבים שלהם שליטה בגידולם. מבציר 2012 הם נעזרים בשירותי הייעוץ של יותם שרון (ברקן, לשעבר, וגם טריו, כיום) בהיקף ייצור של 14 – 15 אלף בקבוקים בשנה.

בתחום היינות הקרירים ליקב ישנו רק רוזה, שעשוי כולו גרנאש. טעמתי את 2013 ו-2014 והסך כל הוא של רוזה נעים, רענן, גם אם לא מאוד ריחני או ארומתי. ה- 2014 עדיין לא מסונן ומיוצב, אבל נראה טוב.

מבין היינות האדומים, הקריניאן 2013 היה אחד המרשימים בעיני: הוא טוב מאוד, מפתיע בעוצמות שלו ובריכוז הפרי. לא הייתי חושב שהוא דווקא קריניאן, והוא אכן מכיל 10% מרלו. זה נשמע מעט ו'לא מה שיעשה את ההבדל', אבל כמו שנראה בהמשך, למרלו הזה ישנה כנראה השפעה לא קטנה על כל דבר… בכל מקרה: יין טוב, בעל חמיצות טובה, מפולפל ושתי מאוד.

אלונה שיראז

אלונה שיראז בציר 2012 היה קצת פאנקי, עם ארומות שיש בהן משהו בין ירוק ופרחוני. יין חלק...


יקב אלונה - יינות בעלי אמירה מחוספסת אך עם נשמה גדולה 

 יקב אלונה ממוקם במושב גבעת ניל"י באזור גבעות מנשה, בחצר הבית של משפחת אזולאי.

היקב שייך לשתי משפחות: רבאו ואזולאי, שחברו יחד בתחביב משותף, ומייצרות יינות מהענבים שמגדל אלי אזולאי. זה מאפשר לו לבחור את המיטב ולעשות יין בסגנון ייחודי.

זה לא קורה לי הרבה, ואני כבר מציין מראש: אהבתי מאוד את שני היינות עליהם אני כותב. יש בהם משהו שונה, משהו מיוחד, אצילי. היינות בעלי אמירה מחוספסת אך עם נשמה גדולה. קצת כמו חייל גולני.

 רוזה 2011

50% ענבי קברנה פרנק, 50% ענבי מרלו.

תסיסה נפרדת של כל זן, שתי שפיות ושני סינונים, ואז סמוך לביקבוק מוזגו שני הזנים יחדיו.

צבע ורדרד צלול ובוהק בשוליים. ריחות של דובדבן צעיר, מעט עשבי תיבול טריים.

במהלך הטעימה היין נפתח ומשחרר ריחות של ענבים מוצקים (כן כן, סוף סוף ריחות של ענבים ולא של פרי אחר).

בטעימה יש איזון מושלם, והיין עוטף את חלל הפה ונשאר ונשאר, ופשוט גורם לעונג.

היין מאוד חמאתי בבליעה, והאפטר טייסט מעניק מתיקות טובה נוספת.

יש המון רוזה השנה על המדפים, ורובם אפילו טובים. הרוזה של אלונה ללא ספק הוא הטוב ביותר שטעמתי...

November 16, 2012

גבעת ניל"י | מסע בין יקבים 2012

את יותם שרון, חבר לשעבר בצוות הייננים של יקבי ברקן הייתי אמור לפגוש בשבוע הראשון של המסע. לא הסתדר. כשהוא בא לגליל אני יצאתי לרמת הגולן, כשהוא עלה לרמה, אני נסעתי הביתה וכן הלאה. אחרי שלושה שבועות של טלפונים והחלפת מסרים בפייסבוק, קבענו להיפגש ביקב אלונה שבגבעת ניל"י. בצד המזרחי של כביש שש, צפונית לגבעת עדה.

יותם, אלי אזולאי, והזוג רבאו – אילנה ומיכה, חיכו לי בסככה, בחצר של משפחת אזולאי ונתנו לי לדחוף את הידיים עמוק לתוך מיכל פלסטיק שבו תססו ענבי מרלו שהתייבשו בשמש. מה זה נתנו, המליצו. לעיסה האדומה היה ריח משכר של צימוקים ואלכוהול,  ולי היה קשה להיפרד מהמרקם הגרגרי ומהחום הנעים. כשהתסיסה תסתיים העיסה תיסחט ליין – 'כמוש' יקראו לו. על שם המצב של הענבים בתום הייבוש.

ממיכל אחר, שנמצא בחדר מקורר, אנחנו טועמים מרלו מהבציר האחרון. טרי, רענן, עשיר בטעמי פרי ונעים לשתייה כבר עכשיו. לייננים נשאר רק לא לקלקל. גיל גוריון מיקב הגבעה, בא לקחת ענבי מרלו שהוא קנה מאזולאי. כנראה שיש בהם משהו בענבים הללו. השיראז התינוק שנבצר ראשון השנה, היה שיראז לכל דבר ועניין. כהה מתובל וח...

September 8, 2008

היקב הפרטי של הרופא והפוליטיקאי - מוטק'ה

יקב "אלונה", שזכה בתואר "יקב הבוטיק הישראלי הקטן הטוב ביותר" בתחרות היין הבינלאומית "טרה וינו", הוא ללא ספק ציון דרך בדרכן של שתי משפחות, האחת משפחת רופאים (פרופ' מיכה וד"ר אילנה רבאו) והשנייה משפחת חקלאים-פוליטיקאים (אלי ופאני אזולאי), שהגשימו חלום באמצע החיים.

08/09/2008 בלה דיאמנט

יקב "אלונה" הוא סיפורו של יקב משפחתי במושב גבעת ניל"י, בלב ה"פרובנס" הישראלי שבאזור רמות מנשה, מועצה אזורית אלונה, ומכאן גם שמו של היקב שהתחיל לפעול ב-2001, כאשר שתי משפחות אוהבות יין ובעלות חזון משותף לייצור יין, חברו יחד להגשימו ממש באמצע החיים. משפחת אזולאי ומשפחת רבאו, ביחד עם ילדיהם וחבריהם, נוטלים חלק בגידול הכרמים, בצירת הענבים ,הכנת היין ומכירתו. אלי ופני אזולאי (60),שבחצר ביתם ממוקם היקב, עסקו כל חייהם בחקלאות, גם בתקופה בה כיהן אלי כראש המועצה האזורית אלונה. פרופסור מיכה רבאו (62), מומחה לכירורגיה של מערכת העיכול ב"איכילוב" וב"אסיא מדיקל" וד"ר אילנה רבאו (60), רופאת נשים ומיילדת ב"תל-השומר", הינם תושבי הרצליה, אך ביתם השני הוא בגבעת ניל"י, בלב הכרמים.


אומר פר...

יקב אלונה – סיפור על אהבה ויין


סיפורו של יקב אלונה במושב גבעת נילי – בלב הפרובנס הישראלי של השומרון, דרום מזרחית לזיכרון יעקב, הוא סיפורן של שתי משפחות: אזולאי ורבאו.

פרופ' מיכה רבאו הוא כירורג ידוע מבית החולים איכילוב, ורעייתו ד"ר אילנה רבאו היא רופאת נשים. ממשפחת אזולאי אנו פוגשים ביקב בסמוך לבית המשפחה במושב את פני ואלי – חקלאים ואנשים רבי קסם.

אלי הגיע למושב כילד בשנת 1954, עם עליית המשפחה ארצה מקזבלנקה שבמרוקו. האבא עסק בתחום ההנעלה ותפירת כדורי רגל, והמשפחה הגיעה לכאן בזכות הדוד שעלה לפני קום המדינה, ומהאניה הביאו אותה לגבעת נילי.

כל השנים עוסקים האזולאים בחקלאות ומגדלים פירות נשירים: אפרסק, משמש, נקטרינה, וענבים. אלי סיים סמינר למורים לפני הצבא, סירב להצעה להיות מורה במקום לשרת בצבא, התגייס לצנחנים ואף שירת בקבע. עם השחרור חזר אלי למושב בסוף מרץ 75, ובתחילת אפריל התחיל את עבודתו כרכז חינוך. ב- 1980 התמודד בבחירות על ראשות המועצה האזורית אלונה (על שם האלונים הרבים באזור), וכיהן כיו"ר המועצה 20 שנה.

איך הגיע אלי לייצור יין? התשובה מאפיינת מגדלי ענבים רבים שחדרו לתחום יקבי הבוט...

Please reload

כתבות עתידיות

היקב הפרטי של הרופא והפוליטיקאי

September 8, 2008

1/1
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרנו
  • Grey Facebook Icon
יקב אלונה אסטייט
יינות היקב נמכרים ביקב בגבעת נילי ,
בבית אילנה רבאו - פרידמן בהרצליה
ובחנויות יין מובחרות.
ביקורים ביקב בתיאום מראש
מושב גבעת נילי יקב אלונה
  • Instagram
  • יקב אלונה

עיצוב: הילה רהט

 

  • Facebook
  • Instagram